Google Chrome Yavaş Açılan Sayfalarınızı Hızlandırın

Google Chrome, şüphesiz internet kullanıcılarının % 60'ından fazlasının günlük araştırma vb. işler için kullandığı popüler bir tarayıcı

Google Chrome Yavaş Açılan Sayfalarınızı Hızlandırın

Google Chrome, şüphesiz internet kullanıcılarının % 60'ından fazlasının günlük araştırma vb. işler için kullandığı popüler bir tarayıcıdır. Güvenlik ve hızlı göz atma deneyimi için tasarlanmış olsa da, Chrome'da yavaş sayfa yükleme ve sekmeler arasında geçiş yaparken daha yavaş performans gibi sorunlar da vardır. İlk sayfayı yüklemenin 20 saniyeden fazla sürdüğünü ve bunun can sıkıcı olduğunu düşünebilirsiniz. Google Chrome'da sayfa yükleme hızını iyileştirmek için aşağıdaki seçenekleri deneyin:

 1. Proxy'nizi devre dışı bırakın
 2. Windows için Chrome Temizleme Aracı
 3. DNS sunucularını değiştirin
 4. Tarayıcı geçmişini temizle
 5. Tarayıcı eklentilerini devre dışı bırakın (eski sürümler için)
 6. Yüklü tarayıcı uzantılarını kontrol edin
 7. Donanım hızlandırmayı devre dışı bırakın
 8. Yer işaretlerini silin
 9. Chrome sürümünü güncelleyin
 10. Antivirüs ve güvenlik duvarı ayarlarını kontrol edin
 11. Ağ tahminlerini etkinleştirin
 12. Hafızayı işgal eden işlemleri kapatın
 13. Birden fazla kullanılmayan sekmeyi kapatın

1. Proxy'nizi devre dışı bırakın

 • Sağ üst köşe de yer alan üç nokta simgesinde ayarlara tıklayın.
 • Genişletmek için Gelişmiş'e tıklayın
 • "Proxy Ayarlarını Aç"a tıklayın
 • Windows ayarları proxy ekranında ayarları otomatik olarak algıla seçeneğini devre dışı bırakıp Google Chrome'u yeniden başlatın.

Proxy'nizi devre dışı bırakın

2. Windows için Chrome Temizleme Aracı

Google'ın, Chrome tarayıcısında soruna neden olan kötü amaçlı yazılımları ve casus yazılımları taramak ve kaldırmak için özel bir temizleme aracı vardır. Bu araç yalnızca Windows 7/8/10 için kullanılabilir ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bilgisayarınızı bu araçla tarayın ve Chrome'u hızlandırmak için sorunlu yazılım kodlarını kaldırın.

Windows için Chrome Temizleme Aracı

3. DNS sunucularını değiştirin

Tarayıcıya özgü sorunlara gitmeden önce, yavaş sayfa yüklemesinin en genel sorunu yanlış DNS çözümlemesidir. Tarayıcınızın durum çubuğunda "Ana bilgisayar çözümleniyor..." mesajını sık sık fark ederseniz, genel olarak DNS değiştirmek sorunu gidermenize yardımcı olabilir. Siteyi Firefox, IE veya Safari gibi başka bir tarayıcıda açın ve site yükleme hızını kontrol edin. Tüm tarayıcılarda yavaş yükleniyorsa, buradaki olası neden DNS ayarlarınız olabilir.


4. Tarayıcı geçmişini temizle

Zamanla, tarayıcının performansını yavaşlatan çok sayıda gereksiz geçmiş dosyası birikecektir. "Tarama verilerini temizle" açılır penceresini görmek için adres çubuğunda "chrome://settings/clearBrowserData" URL komutunu açın.

Tarayıcı geçmişini temizle

Tarayıcı kurulumunun başından itibaren göz atma geçmişini temizlemek için "Gelişmiş" sekmesine gidin ve açılır menüden "Tüm zamanlar"ı seçin. Yavaşlığa neden olabilecek tüm bu tarayıcı dosyalarını silmek için "Verileri temizle" düğmesine tıklayın.

1. Tarayıcı geçmişini, "Diğer Araçlar> Tarama Verilerini Temizle" ayar menüsünden de temizleyebilirsiniz.

2. Çerezlerin ve CSS'nin temizlenmesi nedeniyle, geçmiş temizlendikten sonra ilk kez sayfanın yüklenmesinde yavaşlık hissedebilirsiniz. Sayfa yükleme hızı, aynı sayfayı bir sonraki açışınızda artacaktır.

5. Tarayıcı eklentilerini devre dışı bırakın (eski sürümler için - 57 ve altı)

Eklentiler, Chrome tarayıcısının işlevlerini geliştirmeye yardımcı olan ek harici uygulamalardır. Yüklü eklentilerden birinin Chrome'un hızını etkileyebileceği birçok olasılık vardır. Bunu kontrol etmenin kolay yolu, sayfayı gizli modda açmaktır, eğer daha hızlı yüklenirse buradaki sebep eklentiler, uzantılar veya tarayıcı önbelleği olabilir. "chrome://plugins/" URL'sini kullanarak yüklü eklentileri görüntüleyebilirsiniz.

Listelenen tüm eklentileri devre dışı bırakın ve yukarıdaki 4. maddede açıklandığı gibi tarayıcı geçmişini temizleyin. Herhangi bir web sayfasını yükleyin ve eskisinden daha hızlı yüklenip yüklenmediğini kontrol edin.

Eklenti seçeneği yalnızca 57'den daha düşük Chrome sürümünde mevcut olacaktır. Eklenti seçeneğini daha yüksek sürümde görmeyeceksiniz, bunun yerine sonraki bölümde bahsedildiği gibi uzantıları devre dışı bırakabilirsiniz.

6. Yüklü tarayıcı uzantılarını kontrol edin

Eklentilere benzer şekilde, uzantılar da tarayıcıda yüklü olan ek uygulamalardır. Uzantıların listesini görüntülemek ve tümünü devre dışı bırakmak için "chrome://extensions/" URL'sini açın.

Yüklü tarayıcı uzantılarını kontrol edin

Şimdi yavaşlığın uzantılardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmek için herhangi bir web sayfasını açın. Sayfa daha hızlı yüklenirse, soruna neden olanı daraltmak için uzantıları tek tek etkinleştirin.

7. Donanım hızlandırmayı devre dışı bırakın

Chrome'u açın ve "chrome://settings" URL'sine gidin. Sayfanın sonuna doğru ilerleyin ve "Gelişmiş" seçeneğine tıklayın. "Sistem" bölümü altında "Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan" onay kutusunu devre dışı bırakın.

Donanım hızlandırmayı devre dışı bırakın
Sayfa yükleme hızının iyileştirilip iyileştirilmediğini kontrol etmek için tarayıcınızı kapatıp yeniden açın.

8. Yer işaretlerini silin

Yer imlerine eklenmiş çok sayıda sayfanız var mı? Büyük yer imlerinin özellikle yeni bir sekme açarken performansı yavaşlattığı bilinen bir hata var. Tüm yer imlerinizi dışa aktarın ve tarayıcıdan silin. Hızı kontrol edin ve herhangi bir gelişme yoksa yer imlerini geri yükleyebilirsiniz.

9. Chrome sürümünü güncelleyin

Tarayıcınızı her zaman güncel tutun ve en son Chrome sürümünde yavaş sayfa yüklemesi devam ederse, seçenek Chrome'u kaldırıp beta sürümünü test etmektir. Chrome beta sürümü, kararlı sürümden bir ay önce en son özelliklerle birlikte gelir.

Google Chrome Beta
Ayrıca, işletim sisteminize bağlı olarak doğru 64 bit veya 32 bit Chrome sürümünü yüklediğinizden emin olun.

10. Antivirüs ve güvenlik duvarı ayarlarını kontrol edin

Antivirüs ve güvenlik duvarı ayarları da Chrome'u yavaşlatabilir. Antivirüs ve güvenlik duvarı ayarlarınızı devre dışı bırakın, ardından sayfanın daha hızlı yüklenip yüklenmediğini kontrol edin. Bazı güvenlik duvarı uygulamaları, ağı göndermeden ve almadan önce uygulamanın yetkilendirilmesini gerektirir. Bu nedenle uygulamanızı kontrol edin ve Chrome uygulamasının güvenlik duvarı ayarlarından geçmesine izin verildiğinden emin olun.

11. Ağ tahminlerini etkinleştirin

Ağ tahmin hizmeti, Chrome'un bağlantılı sayfaları web sayfasında önceden yüklemesine olanak tanır. Dolayısıyla, sayfa yüklendiğinde tüm bağlı bağlantılar Chrome tarafından otomatik olarak önceden yüklenecektir. Yine sayfadaki bağlantılardan herhangi bir butona veya bağlantıya tıkladığınızda, Chrome içeriği önceden getirildiği için daha hızlı yükleyecektir.

"Chrome://settings/privacy" URL adresine gidin, "Gizlilik ve güvenlik" bölümünün altındaki "Sayfaları daha hızlı yüklemek için bir tahmin hizmeti kullan" seçeneğini etkinleştirin. Sayfa yükleme hızını kontrol etmek için tüm tarayıcı pencerelerini kapatın ve Chrome'u yeniden açın.

Ağ tahminlerini etkinleştirin

Bazen ağ tahminini etkinleştirmek Chrome'u yavaşlatabilir. Web sayfalarının hızını kontrol edin ve soruna neden oluyorsa bu seçeneği devre dışı bırakın.

12. Hafızayı işgal eden işlemleri kapatın

Daha düşük hızın ana nedenlerinden biri, diğer sekmelerde çalışan diğer birçok işlemin kullanılabilir belleği kullanmasıdır. Bu, yeni yüklenecek sayfa için belleğin azalmasına ve hatta "Hata!" Gibi hataların çökmesine neden olacaktır.

"Diğer (sağ üst köşede üç nokta) > Diğer Araçlar > Görev Yöneticisi"ne tıklayın. Çalışan tüm tarayıcı işlemlerini gösteren "Görev Yöneticisi"ni göreceksiniz. İşlemleri belleğe göre sıralayabilirsiniz.

Hafızayı işgal eden işlemleri kapatın

Yüksek bellek tüketen işlemi seçin ve sayfayı sonlandırmak için "Görevi sonlandır" düğmesine tıklayın. Bu, "Hata! İşlemi sonlandırdığınız sekme!” hatası. Artık dolu ancak kullanılmayan bellek temizlendi ve yeni sayfa bu belleği daha hızlı yüklemek için kullanabilir.

Tarayıcı işlemlerine benzer şekilde, PC veya Mac'inizde arka planda çalışan uygulamalar ve programlar olacaktır. Kullanılmayan bu programlar aynı zamanda bilgisayarınızın belleğini kaplar ve tarayıcıyı yavaşlatır. Dolayısıyla, tarayıcının çok yavaş olduğunu fark ederseniz, önce bilgisayarınızın belleğini temizleyin.

13. Birden fazla kullanılmayan sekmeyi kapatın

Bazı kullanıcılar tarayıcıyı çok sayıda açık sekme ile kullanma alışkanlığı kazanmıştır. Tarayıcıdaki her açık sekme, esasen hafızayı kaplar. Bu, yukarıda açıklandığı gibi "Görev Yöneticisi" üzerinde görülebilir. Sonuç olarak, açmaya çalıştığınız her yeni sayfa yavaş yükleniyor olacaktır.

Birden fazla kullanılmayan sekmeyi kapatın


Etiketler: Chrome, DNS, Eklentiler, Google, Ağ, Proxy, Google Chrome, Firefox, IE, Safari