PHP ile HTML GZIP Sıkıştırma

php ile html gzip sıkıştırma veya php gzip sıkıştırma işlemi ile sitenizi daha da hızlandırarak seo için daha iyi sonuçlar elde etmek mümkün

PHP ile HTML GZIP Sıkıştırma

Merhabalar arkadaşlar bugün güzel bir konu ile daha sizlerleyim. Bazı web sitelerinin kaynak kodlarına baktığınızda gayet böyle düzenli olduğunu görürsünüz halbuki öyle düzenli ve sıkıştırılmamış olması seo açısından biraz da olsa zararlı. Sıkıştırılmadığı için yavaş açılmasına sebep oluyor. Tabii ki iyi bir sunucunuz var ise bunu farkedemeyebilirsiniz ama yine de önemli bir konu.

Gelelim nasıl yapıldığına ob_start() fonksiyonunu hepimiz biliyoruz. Hatta ayar dosyamızın en başına hemen yazıyoruz kodlamaya başlar başlamaz. Öncelikle ona etki edecek olan fonksiyonumuzu vereyim:

Fonksiyon #1

function compress($buffer){
  $buffer = preg_replace('!/\*[^*]*\*+([^/][^*]*\*+)*/!', '', $buffer);
  $buffer = str_replace(array("\r\n", "\r", "\n", "\t"), '', $buffer);
  return $buffer;
}

Fonksiyon #2

function sanitize_output($buffer) {
  $search = array(
    '/\>[^\S]+/s',
    '/[^\S]+\/'
  );
  $replace = array(
    '>',
    '<',
    '\\1',
    ''
  );
  $buffer = preg_replace($search, $replace, $buffer);
  return $buffer;
}

İlgili fonksiyonu fonksiyon dosyanıza dahil ettikten sonra ob_start() fonksiyonumuzu aşağıdaki gibi değiştiriyoruz.

Yöntem #1

ob_start("compress");

Yöntem #2

ob_start("sanitize_output");

Yazdığımız fonksiyonu ob_start() ile başlattık diyebiliriz. Sonrasında web sayfanızın kaynağına bakabilirsiniz. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın :) 


Etiketler: php compress, php ile html compress, pdo html compress, php pdo html compress işlemi, php ile html sıkıştırma, pdo ile html sıkıştırma nasıl yapılır, php pdo ile html sıkıştırma, html sıkıştırma işlemi nasıl yapılır, html gzip sıkıştırma, pdo html gzip sıkıştırma, php html gzip sıkıştırma